Mica Unire – mică pentru oameni, mare pentru țară

Ne-am născut români mulțumită lui Alexandru  Ioan Cuza, care, plin de curaj, a înfăptuit prima unire din istoria românilor – 24 ianuarie 1859, eveniment ce stă la baza României moderne.

Cu această ocazie, elevii clasei pregătitoare A, alături de doamna învățătoare Mădălina Moisei, au putut urmări o prezentare despre Alexandru Ioan Cuza. Activitatea a continuat cu explicarea acestui eveniment pe înțelesul copiilor și, mai apoi, cu ascultarea versurilor cântecului ”Hora Unirii”. În încheierea zilei dedicată acestui eveniment, am realizat lucrări practice folosind tehnicile de decupare, colorare, lipire și îndoire. La final, elevii au apreciat verbal și prin aplauze lucrările colegilor.

A fost creată o expoziție cu lucrările elevilor care au surprins  tricolorul României și costumul tradițional românesc pe care îl poartă oamenii cu ocazia acestei sărbători.