Săptămâna Europeană a Mobilității – 16-22 septembrie 2021

Tema centrală a ”Săptămânii  Europene a Mobilității” din perioada 16-22  septembrie 2021 este ”Siguranță și sănătate prin mobilitate durabilă”, proiect derulat de către APM Bacău, în parteneriat cu  ISJ Bacău, Primăria Bacău, SMARTiCITY.

VELO CITY BACĂU  – Invadarea centrului Bacăului cu trotinete și biciclete și derularea unui concurs la care participă 42 elevi ai Școlii Gimnaziale ,,Constantin Platon” Bacău

Scopurile activității:

• promovarea unui stil de viață sănătos prin practicarea activităților sportive;
  • dezvoltarea spiritului de voluntariat;
  • educarea și responsabilizarea comunității locale de necesitatea reducerii poluării, folosindu-se mijloace de transport.

Elevii participanți sunt coordonați de profesorii Angelica Condruc, Mioara-Cecilia Stoian, Emilia Poiată, Floria-Elena Hîrjabă, Ovidiu Butuc.