La mulți ani, țara mea dragă!

1 decembrie este ziua națională a României şi are o însemnătate specială în societatea noastră, totodată, această zi marchează un eveniment istoric foarte important: unirea Transilvaniei cu România, în anul 1918.  Pentru istoria noastră națională, Marea Unire de la Alba Iulia din 1918 reprezintă evenimentul cel mai important şi semnifică împlinirea idealului românesc de a trăi liber într-un singur stat naţional unitar. În cadrul acestei activități, copiii clasei I A, împreuna cu d-na învățătoare Simion Mariana Nina, au vizionat ppt-uri despre evenimentele petrecute la 1 decembrie 1918, în urma cărora au purtat discuții diverse despre: importanța zilei naționale, de ce suntem mândri că suntem români, portul românesc, obiceiuri și tradiții etc. În continuare am confecționat stegulețe, colaje, desene dedicate zilei naționale.  Activitatea s-a încheiat cu ”Turul Galeriei” – aprecierea lucrărilor realizate și cântece închinate zilei naționale.