16 NOIEMBRIE- ZIUA PATRIMONIULUI MONDIAL UNESCO

Cu prilejul Zilei Patrimoniului Mondial UNESCO, elevii clasei a IV-a B, împreună cu prof. înv. primar Lenuța Brăescu, s-au alăturat inițiativei doamnei bibliotecare a școlii noastre, Iuliana Breahnă, pentru a contribui la cunoașterea, păstrarea și valorificarea patrimoniului nostru național.

Activitatea s-a desfășurat în două etape: prima (16 noiembrie) a vizat prezentarea semnificației acestei sărbători, parcurgerea listei cu elementele materiale și imateriale ale României incluse în patrimoniul UNESCO și indicarea surselor de documentare –  online și offline –  care să aducă informații suplimentare pentru aprofundarea subiectului discutat. Cea de-a doua întâlnire (19 noiembrie) a constat în prezentarea materialelor realizate de fiecare elev.